Praktické rady
Praktické rady
U všech pojmů najdete oficiální definici + osobní zkušenost a rady
1. Kdo je DŮVĚRNÍK?
Věděli, jste, že dítě při rozhovoru na OSPOD (potažmo soudu) NEmusí být s pracovníkem samo, ale má: PRÁVO na DŮVĚRNÍKA, který bude po celou dobu účasten a dohlížet na celý proces rozhovoru a na správnou doslovnost zápisu?
Důvěrníkem může být jakákoliv osoba, kromě zákonných zástupců, které dítě důvěřuje. Může ho doprovázet jak na OSPOD, tak na soud, ale musí mít předem podepsaný formulář o zplnomocnění, který úřadu dodáte. Formulář zatím žádný oficiální není, musí si ho každý vytvořit sám.
2. Co je to PŘEDBĚŽNÉ OPATŘENÍ
DEFINICE: Předběžné opatření (P0) (v oblasti úpravy výchovy dítěte) je nařízení soudu nebo správního orgánu v ČR, kterým jsou dočasně řešeny určité poměry, než je ve věci vydáno definitivní rozhodnutí. V případě, že je výchova dítěte ohrožena a narušena a předchozí opatření nevedla k nápravě, může dát buď sociální orgán, či zákonný zástupce dítěte podnět příslušnému okresnímu soudu podle trvalého bydliště dítěte, aby vydal předběžné opatření a dočasně tak řešil poměry dítěte, a to do té doby, než se v jeho věci rozhodne definitivně. Po tu dobu je dítě svěřeno do péče jiné osoby nebo do ústavu či zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Pokud je život a vývoj dítěte vážně ohrožen, může soud vydat předběžné opatření bez odkladu. Platnost tohoto opatření je pak měsíc a jeho platnost se může prodlužovat, neměla by však přesáhnout dobu šesti měsíců.
OSOBNÍ ZKUŠENOST: Předběžné opatření je v praxi velmi nebezpečné. Velmi často se totiž děje, že otec zažádá o PO k soudu, kde spoustu informací vylže, zmanipuluje důkazy a jen a pouze na základě toho soud DO TÝDNE předběžně rozhodne o dítěti. Matka se v tu dobu vůbec nemůže bránit, jelikož jí přijde od soudu jen dopis o tom, že bylo předběžným opatřením v dané věci rozhodnuto / v tom lepším případě zamítnuto. Může se pak odvolat, dodat důkazy, že otec lže, ale čas běží, vyřízení trvá dlouho a situace se už prostě děje. Je to obrovská bezmoc. Jak může soud rozhodovat na základě jednoho "často smyšleného" cancu, o životě dítěte?!
3. Co je to MEDIACE?
DEFINICE: Mediace je smírné, mimosoudní řešení sporů, kde nestranná třetí osoba pomáhá sporným stranám s vyjednáváním a hledáním řešení jejich konfliktu. Jde o dobrovolný, soukromý, důvěrný a neformální postup, jehož výstupem je dojednání dohody, která spor ukončí. Jsou to tedy strany sporu, kdo rozhoduje o výsledku.
VLASTNÍ ZKUŠENOST: Mediace je nástroj soudu, kterým chce matku a otce dotlačit k nějaké dohodě. Pro soud je to výhodné, protože nemusí pak ve věci rozhodovat a odůvodňovat své stanovisko. Většinou se tam tlačí na matky, aby přistoupily na požadavky otce. Pozor! Co se domluví na mediaci, to soud bere jako PLATNOU DOHODU a nelze z ní už vystoupit zpět. Nenechte se dotlačit do ničeho, co nechcete a čeho byste mohli později litovat.
Další věc je ta, že pokud si tam jde sednout oběť domácího násilí s agresorem, (matka a otec), tak je to akorát traumatické pro oběť, bohužel se to běžně děje.
Pamatujte: Absolvovat mediaci NENÍ vaše povinnost.
Mediátora pro svou mediaci si rodiče vybírají sami. Existují placené a neplacené (státní), takže není třeba vynakládat další peníze.
4.
xxx